«Εξάσφαιρη» Δόξα πέρασε πανάξια στην επόμενη φάση του κυπέλου

Σαν σίφουνας πέρασε η Δόξα Προκοπίου μέσα από το Νέο Πύργο κερδίζοντας την ΑΕΚ με 1-6 κατακτώντας έτσι την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Κυπέλου Εύβοιας. Ο αγώνας έγινε σήμερα Κυριακή, στις 5.00 το απόγευμα  στο γήπεδο του Νέου Πύργου.

Από την αρχή του αγώνα οι προκοπιανοί κατάφεραν πάρουν τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκαν στο 17ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιάννη Κουτσουφλάκη. Στο 23’ ο Μυλωνάς με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της Δόξας, ενώ ο ίδιος παίκτες στο 41’ έκανε το 0-3. Ένα λεπτό αργότερα ο Γιάννης Κουτσουφλάκης με πλασέ από πλάγια αριστερά έκανε τέσσερα τα τέρματα των φιλοξενούμενων.
Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γεωργίου ανέβασε το δείκτη του σκορ στο Ο-5 με σούτ μέσα από τη μικρή περιοχή, ενώ το χορό τον γκολ για τη Δόξα έκλεισε στο 68’ ο Δρομούσογλου, που λίγα λεπτά πριν είχε περάσει ως αλλαγή, με κοντινό πλασέ. Ο Σταματόπουλος κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους στο 70ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό ΑΕΚ Ν. Πύργου – Δόξα Προκοπίου 1-6. Θα πρέπει να σημειώσουμε, ότι από το 75’ η Δόξα έπαιζε με δέκα παίκτες μετά τον τραυματισμό του Ανδρέου, αφού είχε κάνει και τις τρεις αλλαγές της. Πολύ καλή ήταν η διαιτησία του Βασίλη Βελέντζα και των βοηθών του Κεκάκου και Νικολάου.
ΑΕΚ Ν. Πύργου: Τσαΐνης, Παραντές (46’ Μουσέτης), Κερμανίδης (46’ Χουβαρδάς), Φενερλής, Μακαντάσης, Συμεωνίδης, Σταματόπουλος, Οικονόμου, Κορομανίδης, Γοργομάτης, Καπάνταης (65’ Μαυρίδης)
Δόξα Προκοπίου: Αλεξανδρής, Μιχαήλ (60’ Δημάκος), Περήφανος Γ., Δροσούνης (46’ Μπαλατσός), Ανδρέου, Κωνσταντός Γ., Γεωργίου, Περήφανος Ν., Κουτσουφλάκης Γ. (63’ Δρομούσογλου), Μυλωνάς, Κουτσουφλάκης Δ.
Κάρτες. Κίτρινες: Φενερλής, Κερμανίδης.